BLYXA JAPONICA
Strana 1 od 1
BLYXA JAPONICA
BLYXA JAPONICA
Ovo je svetlozelena biljka, koja liči na livadsku travu, sa brojnim uskim listićima, dužine oko 6-7 cm i širine tri milimetra. Od glavne biljke se širi izdancima, koje možete odvojiti i dobiti od nje više jedinki. Ako želite da je brže razmnožite, svaki odvojeni deo posadite u odvojenu saksiju i stavite u akvarijum na neku podlogu, na dubinu oko 12 cm od površine vode.
To je potrebno jer mladim bljkama koje se razvijaju treba obezbediti više svetla. Uz odgovarajuće osvetljenje i hranljivu podlogu bliksa će vrlo brzo dobiti i nove listiće. Pri jakoj svetlosti ova biljka raste kompaktno i nisko (oko 6-7 cm). Boja listova može da varira od svetlozelene do crvenkaste i zavisi od osvetljenja. Biljke koje su posađene na veću dubinu, do kojih dopire slabije svetlo, izdužuju svoje listove, teže višem rastu i traže više svetlosti, pa mogu da dostignu visinu od 10-15 centimetara.
Ova saznanja su korisna prilikom planiranja ovih biljaka za dekoraciju, posebno u većim akvarijumima. Postavljajući bliksu na različite dubine, zasađenu u saksijama koje su maskirane drugim biljkama ili dekoracijom i manipulacijom svetlosti, moguće je dobiti različite forme iste biljke u zajedničkom akvarijumu.
Prirodna staništa ove biljke su vode Indije do Nove Gvineje. Aklimatizovala se i u Italiji.
Za uspešan rast potrebna joj je hranljiva podloga. Pri sadenju treba joj obezbediti prihranu podloge, ili je saditi u manjim saksijama gde će biti pomešani treset, glina i pesak. U pogledu kvaliteta vode, odgovara joj meka voda u kojoj i brže raste. Dnevno osvetljenje treba da traje oko 10 sati.
Deo vode iz akvarijuma treba menjati jednom u tri dana i to oko 1/7 zapremine. Temperatura vode treba da je od 22 do 26 stepeni C. Ako je biljka blizu površine vode, uz jako osvetljenje može i da cveta. Može da cveta i ako je dublje posađena, samo što se cvet neće otvoriti dogod je pod vodom. Slična biljka je i Blyxa auberti, koja je u odnosu na B.japonicu znatno veća i može da naraste oko 40 do 65 centimetara. Na nju podseća i Echinodorus tenellus.
IZVOR TEKSTA:Casopis Novosti ZOV
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
|
|